top of page

Pendik Psikolog Ergen Danışmanlığı

Ergenler yaşadığı bazı negatif olaylar ve durumlar karşısında yoğun olarak olumsuz duygular (öfke, kaygı, umutsuzluk) hissedebilir ve bu duygular onları zamanla etkisi altına alarak yönetebilir. Ergenlerin yaşadıkları psikolojik problemler kimi zaman bir hastalık nedeniyle (sosyal fobi, depresyon vs.), bazen de yaşamış oldukları olayın yoğun olumsuz doğasından (ebeveynlerinin boşanması, doğal afetler vs.) kaynaklıdır ve bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Pendik psikolog genelinde hizmet veren uzman Klinik Psikolog olarak özel kliniğimde ergenlerin yaşamış olduğu bu zorlu süreçte gerekli tedavi yöntemlerini uygulayarak olumsuz duygularından sıyrılmalarında destek oluyorum. Ergenlik dönemi cinsel organların fizyolojik yönde geliştiği ve hormonların değişime uğradığı bir dönemdir. Bu süreçte oldukça belirgin değişimler yaşanır ve fırtınalı bir geçiş dönemidir. Bu zorlu dönemde Pendik psikolog olarak danışmanlık hizmetimle ergenlerin ve ailelerinin yanındayım.


Ergen Terapi Nedir?

Ergenlik dönemi terapileri 12-20 yaş aralığındaki ergen bireylerin hayatın bu yeni kısmına uyum sağlamaları ve ruh sağlıklarını korumaları için yapılır. Ergenlerin yaşadığı duygusal, davranışsal ve gelişimsel sorunlarının üstesinden gelmeleri, hayatta gerekli olan becerileri kazanarak sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için Pendik psikolog olarak profesyonel destek sağlamaktayım. Ergenlerin yaşamındaki en önemli destekleyici faktör olan ailelerle de çalışarak onları da sürece dâhil etmekteyim.


Ergen terapileri anne ve babalar ile ergen çocuklarının yaşadıkları sorunlarla başa çıkmada ne gibi tutumlar sergilemelerinin daha yararlı olacağı konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlar. Pendik psikolog olarak tecrübeli, donanımlı, samimi ve ilgili uzman desteğimle ergenlik dönemindeki gençlerin ve ebeveynlerinin keyifli bir yaşam sürmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflemekteyim. Ergenlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti verdiğim konular şu şekilde sıralanabilir:

Ø Davranış ve Uyum Sorunları,

Ø Sınav Kaygısı,

Ø Sınav Dönemi Stresleri,

Ø Kendine Güvensizlik,

Ø Okul Seçimi,

Ø Okul İle İlgili Sorunlar,

Ø Depresyon,

Ø Mutsuzluk,

Ø Kaygı ve Korkular,

Ø Özgüven Eksikliği,

Ø Sosyalleşme Sorunları,

Ø Akran Zorbalığı,

Ø İçe Kapanıklık,

Ø Yalnızlık,

Ø Çekingenlik ve Utangaçlık,

Ø İletişim Sorunları,

Ø Kendini İfade Etmekte Zorluk,

Ø Arkadaş İlişkileri Sorunları,

Ø Uyum Sorunları,

Ø Aile İlişkilerinde Problemler,

Ø Boşanma Süreci Sorunları,

Ø Ailede Ölüm ve Yas Süreci,

Ø Travma Yaşantıları,

Ø Duygusal İlişki Problemleri,

Ø Meslek Seçimi,

Ø Öfke Problemleri,

Ø Cinsel Kimlik Gelişimi,

Ø Teknoloji Bağımlılığı,

Ø Madde Bağımlılığı,

Ø Uyku Problemleri.


Pendik Psikolog Olarak Ergenler ve Aileleri İçin Verdiğim Uzman Destek

Pendik psikolog genelinde uzman klinik psikolog olarak ergenlerle yaptığım çalışmalarda yetişkinlerden farklı şekilde ergenin ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden onun yaşamına dair bilgi alarak tedavi sürecine başlamaktayım. Pendik psikolog olarak ergenlerin kendini keşfetme ve iyileşme sürecinde kendisine ve ailesine uzmanlıkla destek oluyorum.

Comments


bottom of page