top of page

Kartal Psikolog Depresyon Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon, günümüzde en yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünya genelinde her 10 kişiden 1'i depresyon yaşamaktadır. Depresyon, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır.

Depresyon Nedir?

Depresyon, kişinin kendini psikolojik olarak iyi hissetmediği, çok uzun süreler devam edebilen ve günlük hayatı etkileyen bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Mutsuzluk, umutsuzluk, karamsarlık

  • Motivasyon eksikliği, ilgi kaybı

  • Yorgunluk, enerji eksikliği

  • Konsantrasyon güçlüğü

  • Uyku sorunları

  • İştah değişiklikleri

  • Suçluluk duygusu, değersizlik hissi

  • Ölüm ve intihar düşünceleri

Depresyon Neden Olur?

Depresyonun kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak, genetik faktörler, beyin kimyasındaki değişiklikler, stresli yaşam olayları ve bazı hastalıklar depresyona neden olabilmektedir.


depresyon kartal psikolog
depresyon kartal psikolog

Kartal Psikolog | Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılmaktadır. İlaç tedavisi, depresyonun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Psikoterapi ise kişinin depresyonun altında yatan nedenleri anlaması ve başa çıkma mekanizmalarını geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Depresyonla Mücadelede Kartal Psikolog Uzman Yardımı Alın

Depresyon, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Depresyonla mücadelede uzman bir psikoloğun desteği oldukça önemlidir. Kartal'da depresyon tedavisinde uzman bir psikolog arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sonuç:

Depresyon, günümüzde en yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Depresyon belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak genel olarak mutsuzluk, umutsuzluk, karamsarlık, motivasyon eksikliği, ilgi kaybı, yorgunluk, enerji eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, uyku sorunları, iştah değişiklikleri, suçluluk duygusu, değersizlik hissi ve ölüm ve intihar düşünceleri gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılmaktadır. Kartal'da depresyon tedavisinde uzman bir psikolog arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments


bottom of page