Skip links
panik-atak

Panik Atak Anlamak ve Tedavi Etmek İçin Eksiksiz Kılavuz

Panik Atak

Panik Atak nedir?

Panik atak, ani bir yoğun korku ve endişe dalgasıdır.

Panik atak o kadar şiddetli olabilir ki, ölüyormuşsunuz veya kalp krizi geçiriyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Boğuluyormuş gibi hissedebilir veya nefes almakta zorluk çekebilirsiniz. Hatta delirdiğinizi veya bir akıl sağlığı krizi geçirdiğinizi bile düşünebilirsiniz.

Panik atak, her ikisi de normal duygular olan bir şeyden korkmak veya endişe duymakla aynı şey değildir. Panik atak, aniden ortaya çıkan ve birkaç dakika ila saatler süren bu duyguların aşırı bir şeklidir. Belirli bir olay tarafından tetiklenmeyen ani bir yoğun korku, endişe veya terör dönemidir. Aynı zamanda yoğun duygu ve duyguların ani bir dalgalanması olarak da tanımlanabilir. Genellikle beklenmedik bir durumdur ve herhangi bir zamanda olabilir. Kişinin sağlığı için tehlikeli olarak kabul edilmezler, ancak önemli rahatsızlık ve sıkıntıya yol açabilirler.

 

Panik ataklar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın ruh sağlığı sorunları arasındadır ve yetişkinlerin yaklaşık %19’unu hayatlarının bir noktasında etkiler.

Tedavisinde ilk adım, nedeni belirlemektir. Size bir anksiyete bozukluğu teşhisi konduysa, doktorunuz muhtemelen semptomları yönetmeye yardımcı olacak ilaçlar yazacaktır. Bununla birlikte, stres veya yaralanma nedeniyle geçici bir panik atak geçiriyorsanız, denemenize yardımcı olabilecek birkaç kendi kendine yardım tekniği vardır.

Panik Atakların Nedenleri

Panik Ataklar, adrenalin ve diğer stres hormonlarının aniden kan dolaşımına salınmasından kaynaklanır. Serbest bırakma, bir araba kazası gibi travmatik bir olay veya birisinin çok uzun süre güvenli olmayan bir durumda kalmasıyla tetiklenir.

Panik ataklar birçok farklı şey tarafından tetiklenebilir. Gördüğün, duyduğun veya yaptığın bir şey olabilir. Bazen herhangi bir tetikleyici olmadan gerçekleşirler.

Panik Atak Belirtileri

Panik ataklar, ani bir yoğun korku ve endişe patlamasıdır. Genellikle göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, baş dönmesi, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi fiziksel semptomları içerir.

Panik Atak İçin Doğal Bir Tedavi

Panik ataklar için birçok tedavi vardır ve en popülerlerinden biri bilişsel davranışçı terapidir. Bu tür terapi, insanların panik atakları hakkında düşündüklerini değiştirmelerine yardımcı olur ve onlara gevşeme teknikleri ve nefes egzersizleri gibi diğer yollarla kaygılarını yönetmelerine yardımcı olacak beceriler öğretir.

Panik atak tedavisi kişinin yaşına, genel sağlığına ve diğer faktörlere göre değişir. Tedaviler, antidepresanlar veya antianksiyete ilaçları olarak adlandırılan ilaçları, terapiyi veya nefes egzersizleri gibi kendi kendine yardım stratejilerini içerebilir.

Vücudun panik durumuna girmesine neden olan ani bir korku hissidir. Bunu yönetmenin birkaç yolu var. Örneğin, kişi ilaç alabilir veya psikoterapi görebilir. Ayrıca nefes egzersizleri, meditasyon ve diğer rahatlama yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak, panik ataklarınızı neyin tetiklediğini bilmek ve onlardan mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir.

Panik Atak veya Panik Bozukluk şikayetiniz varsa Kartal Psikolog hizmet alanında randevu oluşturabilirsiniz. Kartal tavsiye psikolog için iletişime geçebilirsiniz.